Káhira

─îl├ínok uverejnen├Ż: 24.12.2009 18:20:00
Po─Źet reakci├ş: 13 / chcem sa vyjadri┼ą

 

Káhira

Priatelia

    Po dlhej dobe som sa kone─Źne vymanil zo zbyto─Źností zdr┼żujúcich ma pri písaní príspevkov. A tak vám prinášam krátky report z mojej slu┼żobnej cesty v Egypte, kde som v hlavnej metropole Káhire strávil 6 dní.
Koloto─Ź cestovania sa so mnou rozto─Źil u┼ż piatok 11-teho decembra kedy som vyrazil na víkendovú ly┼żova─Źku do rakúskych Álp. V malebnom prostredí podhorskej dedinky Bad Mittendorf som sa sna┼żil nedoláma┼ą na fantasticky upravených zjazdovkách. Napriek tomu, ┼że mi môj pán brat Január po┼żi─Źal kompletnú ly┼żiarsku výstroj vrátane prilby, za ─Źo mu patrí srde─Źná v─Ćaka, precenil som svoje sily a prilbu nechal v teple izby. Výsledok je, ┼że hr─Źa mi u┼ż odpuchla ale miesto kam ma uderil odviazaná ly┼ża je stále citlivé a mierne bolestivé. Vonku vládla príjemná zimná atmosféra s okolitou teplotou –7°C, snehová pokrývka mala odhadom 50 cm pri─Źom stále sne┼żilo. Zaly┼żoval som si koniec koncov ve─żmi dobre, priebehy zjazdov ste mohli vidie┼ą v niektorej z diskusii pár dní dozadu. Z Álp som sa vrátil v nede─żu ve─Źer aby som sa v pondelok zbalil a v utorok odletel do Egypta. Letel som sám spolo─Źnos┼ąou EgyptAir strojom Boeing 737-800. Let bol ve─żmi príjemný aj v─Ćaka chutnému a bohatému jedlu na palube. V mojej ekonomickej triede boli dokonca obrazovky, ktoré informovali o aktuálnej rýchlosti, teplote, výške, polohe na mape tak┼że som netápal v temnotách navigácie. K letu mám len jednu výhradu ale tá sa týka rakúskej strany. Ke─Ć ma náš šofér vysadil vo Schwechate mal som pod─ża zabookovanej letenky odlet z terminálu 3, ktorý som márne sna┼żil nájs┼ą. Po 10 minútach blúdenia som sa nakoniec išiel spýta┼ą na informácie, kde mi sle─Źna z úškrnom vysvetlila, ┼że viedenské letisko má iba dva terminály a aby som sa išiel ohlási┼ą do ─żubovo─żného okienka Austrian airlines. Spravil som ako mi povedala, pri─Źom mi vystavili letenku na miesto 31B. V samotnom lietadla však prišlo ku komplikácii, preto┼że letenku s takým istým ─Źíslo malo vystavené aj malé die┼ąa cestujúce zdarma so svojimi rodi─Źmi a tak ma „palubný ─Źašník“ presadil na iné miesto. (Spomenul som si na reklamný slogan „letisko Viede┼ł, prekvapivo blízko“ kde otec so synom vykopali tabu─żu na pieskovisku. Mal som pocit, ┼że mne tam asi vykopali letenku.) Adaptoval som sa na novo vzniknutú situáciu a zmenil svoju polohu. Po pristátí (prvý krát v tomto roku na palube) som utrpel teplotný šok. Bolo presne 19:05 a vonku bolo 21°C. Neváhal som ani sekundu a zhodil som zo seba môj ob─żúbený teplákový zvršok a zostal iba v krátkom tri─Źku. To som ešte netušil, ┼że ma ako bonus ─Źaká hygienický a aj dopravný šok. Vonku bol všade cíti┼ą pach výfukových splodín. Vravím si, ┼że je to normálne, turbíny lietadla sa ešte to─Źili tak asi nejako nevhodné stojím. Na moje zdesenie táto „príjemná“ atmosféra vládla v Káhire po─Źas celého pobytu. Je to toti┼ż jedno ve─żké smetisko prikryté vrstvou smogu, ktorá dokonca zatie┼łuje Mesiac.

obr. 1 - Pouli─Źný bordel

Bývali sme v prenajatom trojizbovom byte na 14-tom poschodí s dvoma kúpe─ż┼łami a dvoma záchodmi, z ktorých ani jeden nesplachoval. Nikto sa tam o ni─Ź nestaral, nikto tam ni─Ź neupratoval skrátka bol to humus. Bol som na vojne, chodievam na chaty dokonca sa sám pova┼żujem za mierneho humusáka príle┼żitostne si umývajúceho zuby ale ─Źo bolo ve─ża to bolo ve─ża. Do neodtekajúcej sprchy obklopenej ples┼łou som vliezol a┼ż na druhý de┼ł po dvoch poldecákoch pálenky. Ina─Ź by som nenabral odvahu. Najviac ma mrzel fakt, ┼że som nemal ani ─Źisté návleky na periny a spal som prikrytý nejakou zavšivenou dekou zo skrine. Ale nebolo všetko také ─Źierne ako by sa zdalo na prvý poh─żad. Z hlavou som mal toti┼ż nefungujúce rádio zabudované do opierky postele. Skrátka arabský luxus dodávajúci mi pocit komfortu naftového šejka.
 

obr. 2 - Poste─ż s rádiom

Prvý de┼ł vládla vonku prachová búrka smerom od púšte. Vidite─żnos┼ą v niektorých miestach bola menej ako 100 metrov. Na odporú─Źanie kolegov som to nenafotil, preto┼że jemná mechanika optiky fotoaparátu by sa zaniesla pieskom. Silno fúkalo, napriek slne─Źným okuliarom som mal o─Źi plné piesku a v zuboch mi neustále škrípalo. Ke─Ć┼że majstri Egyp┼ąania pova┼żujú prahy vo dverách za zbyto─Źnos┼ą, notebook mi zavialo aj pri práci na o┼żivovaní linky. Závod, v ktorom som pracoval bola chemická spolo─Źnos┼ą pracujúca s nebezpe─Źnými látkami vrátene výbušnín tak┼że opatrnos┼ą vládla na ka┼żdom mojom kroku. V areáli bolo prísne zakázané faj─Źi┼ą a pou┼żíva┼ą mobilné telefóny, kvôli prípadnej aktivácii výbušných látok. Fotenie bolo zakázané samozrejme tie┼ż ale mne to nedalo a vyliezol som na strechu nafotil púštny bordel, preto┼że ju pou┼żívajú ako smetisko. Sta─Źí jeden „priaznivý“ vietor a všetky ─żahké smeti lietajú opä┼ą v Káhire.

obr. 3 - Poh─żad zo strechy závodu

Pracovali sme od rána do ve─Źera tak┼że na nejaké bli┼żšie spoznanie krajiny neostávalo ve─ża ─Źasu. Mesto sme objavovali 40 minútovou jazdou do práce a spa┼ą ale najmä ve─Źernými výpadmi lacnými taxíkmi do no─Źnej metropoly. Populácia je asi 18 miliónov ─żudí a je neuverite─żne roz─żahlá.

obr. 4 - Miestna stoka Níl

 

obr. 5 - Mäsiarstvo a kávomat

Káhira je ako ve─żká mozaika všetkých miest sveta. Nájdete tu moderné, chudobné, historické, nebezpe─Źné, rozostavané ale hlavne špinavé štvrte. Všetci sa presúvajú autami, motorkami prípadne ko┼łmi a somármi na vidieku. Nejaký integrovaný dopravný systém so tu nepostrehol a be┼żne sme stretali ─żudí s nákladom na korbe pickupov.

obr. 6 - Rôzne formy dopravy

Mimochodom doprava je typická absolútnou ignoranciou všetkých predpisov. Autá v noci nesvietia, iba blikajú dia─żkovými svetlami, rýchlos┼ą obmedzujúce zna─Źky sú kusmi plechu pri ceste, vodorovné zna─Źenie ─Źiarami na ceste je mí┼łaním bielej farby a semafory sú svetlá splývajúce s výkladmi. Motocyklisti jazdia aj traja na sedadle a samozrejme všetci bez prilby. Na trojprúdovej ceste je be┼żných pä┼ą áut ve─ża seba obiehajúcich sa tak, ┼że ten za vami zatrúbi. Na obojsmernej ceste pri jazde vyu┼żívajú celú šírku cesty a┼ż pokia─ż nejde oproti iné vozidlo. Najviac ma však šokoval fakt ako jazdia motocyklisti. Pravidelne sme stretávali viac ─żudí na motorke, ktorí sa veselo viezli v hustej premávke bez prilieb s die┼ąa┼ąom na kolenách (vi─Ć úvodný obrázok). Len tak na okraj, skúste si detailnejšie pozrie┼ą ten obrázok a všimnite si ─Źo má vodi─Ź motocykla na nohe...

video - Jazda Káhirou

Aj ke─Ć to na prvý poh─żad vyzerá ako úplný chaos na moje prekvapenie systém funguje a nikde po ceste som nevidel vá┼żnu nehodu. Spolo─Źným znakom sú škrabance, prelia─Źené plechy a dopraskané nárazníky bez rozdielu zna─Źky. Z vozového parku prevládajú staré autá, ktoré by u nás boli dávno vyradené a ─Źo je najhoršie strašne smrdia preto┼że nemajú katalyzátory. Ako som sa zmienil u┼ż na za─Źiatku, typickou vô┼łou Káhiry smog z áut z ktorého slzia o─Źi a z nosa vytekajú ─Źierne výtoky. Je to ako hustá ─Źierna prikrývka nehybne le┼żiaca nad mestom, ktorá sa nikdy nerozptýli, lebo mesto ┼żije cez de┼ł aj v noci. Posledný de┼ł sa mi podarilo zo závodu, ktorý le┼żal v púšti zachyti┼ą krásu smogu. Mierne pofukovalo a bolo úplne jasno tak┼że obloha bola blankytne modrá. Smog je tá šedá vrstva medzi krajinou a oblohou.

obr. 7 - Smog nad mestom

Jediný vo─żný de┼ł sme mali 18-teho decembra, preto┼że moslimovia v piatok nepracujú. Aby ste boli v obraze, tak drvivá vä─Źšina obyvate─żov je moslimského vierovyznania tak┼że piatky sú pre nich nede─żou. My sme „svätili“ piatok návštevou ─Źoho iného ako pyramíd. V okolí Káhiry je nieko─żko pyramídových polí. Azda najznámejším je pole v Gíze, kde sa nachádzajú tri vrátane sfingy.

obr. 8 - Pyramídy a sfinga v Gíze

Ú┼żasné technické ve─żdielo ohuruje aj teraz. Je to monument, ktorý si právom zaslú┼żi by┼ą prvým divom sveta. Presnos┼ą s akou sú na seba poukladané obrovské kvádre je nepochopite─żná aj v dnešnej dobe. Naše tri mozgy za dve hodiny pozerania neprišli na to akým spôsobom na seba nav┼Ľšili také mno┼żstvo kame┼ła bez ┼żeriavov, príklepových kladív a ┼żelezobetónu. Celý dojem mi však kazili Arabi resp. moslimovia, ktorí s pyramídami a ich stavbou nemajú ni─Ź spolo─Źné a napriek tomu sa správajú ako keby im to všetko patrilo. Napriek zákazom lozili po pyramídach a odhadzovali odpadky na zem ako na smetisku. Nie som rasista ale pokia─ż nezmenia svoje celkové správanie tak sú pre m┼ła pliagou našej spolo─Źnej modrej planéty. Vkladám svoje nádeje do najmenších obyvate─żov, detí školského veku, ktoré boli na exkurzii so svojím u─Źite─żom a s ktorým som sa chví─żu zhováral.

obr. 9 - Detail na ┼żiadnu medzeru

─Äalšie pyramídové pole, ktoré sme navštívili sa nachádza v Dashure nieko─żko desiatok kilometrov od Gízy. Na mieste bolo minimum turistov oproti Gíze. V dia─żke bolo vidie┼ą zalomenú pyramídu, ktorá je vlastne nepodarkom. Mala príliš ve─żký uhol sklonu a stavitelia ju museli „zalomi┼ą“ aby sa im nezrútila. Za pribli┼żne 4 eurá sme nazreli aj do útrob jednej z pyramíd. Vstupom bolo úzke, strmé a nieko─żko desiatok metrov dlhé schodisko na konci ktorého bola obrovská sála, v ktorej le┼żal faraón. Vzduch bol odporne vlhký a zatuchnutý ako v zatopenej pivnici a na stenách chýbala výzdoba. V podstate sa tam nenachádzalo ni─Ź zaujímavé lebo interiér bol pred storo─Źiami kompletne vykradnutý.

obr. 10 - Pyramída v Dashure zvonku a zvnútra

Po kultúrnom vy┼żití sme sa pobrali naspä┼ą do Káhiry len tak sa pomota┼ą mestom, navštívi┼ą jeden moderný hotel, kde sme si kone─Źne mohli da┼ą pivo, nako─żko alkohol ako taký sa v Káhire v podstate nedá kúpi┼ą. ─Äalšie dni nás opä┼ą ─Źakala u┼ż iba práca a krátke no─Źné výpady do centra. Posledný de┼ł prebiehali na linkách preberacie testy tak┼że som sa viac-menej len tak motal po streche výrobnej haly a ─Źakal na posledný západ slnka pred zimným slnovratom. Mystická farebnos┼ą ma uchvátila a moja duša zaplesala rados┼ąou pri poh─żade na horiacu oblohu. Cítil som sa ako Osiris plaviaci sa slne─Źnou bárkou po Níle.

obr. 11 - Boh slnka Ra

Poslednú noc pobytu sme strávili hlbokono─Źnou oslavou kolegových narodenín v bare pri pive a borovi─Źke. Cestu taxíkom naspä┼ą na byt si nepamätám. Ráno ma naš┼ąastie zobudili spolubývajúci ke─Ć┼że som zaspal oble─Źený pri snahe nastavi┼ą budík. Let naspä┼ą bol opä┼ą mierne zamotaný a skomplikovaný. Pri check-ine nám vystavili letenky s miestom nástupu na bráne G10. Po─Źas nášho ─Źakania v letiskovom bare sme asi nepostrehli, ┼że zmenili miesto odletu na bránu H05. My sme si spokojne sedeli na lavi─Źkách pri G10 a a┼ż po poslednej výzve pre cestujúcich do Viedne sme si uvedomili záva┼żnos┼ą problému. Nastal zrýchlený presun na druhý koniec letiska a odlet sme stihli len tak tak preto┼że za nami nekompromisne zatvorili dvere.

Pár slov na záver. Som rád, ┼że som si oddýchol od predviano─Źného zhonu, ktorý tu neexistuje rovnako ako vianoce. Som rád, ┼że som si oddýchol od všetkých na─Źan─Źaných griliánd, Kikušiek, A─Ćuškov, Maroša Kramára a miliárd vo─żných minút. Káhira je mesto nepochopite─żných kontrastov a obrovských rozdielov. Nablýskané pozlátko z all inclusive hotelov pri ─îervenom mori sa tu stráca pod tonami špiny a smogu. Napriek tomu miestni ─żudia s ktorými som stretával sú milí a ve─żmi priate─żskí. Mali by však prehodnoti┼ą svoj enviromentálny prístup, preto┼że sa obávam, ┼że v Egypte civilizácia za─Źala a mám pocit, ┼że nateraz aj skon─Źila...

 

bezo (miestny loser a pova─ża─Ź)
              bezo@hocikto.info

 

Reakcie k ─Źl├ínku

klobok dole
beny   [25.12.2009 12:08:32]

pan brat marec,kvalitny clanok. tiez mozem povedat ze ked som sa presuval v egypte z letiska do 5* hotela neveril som svojim ociam.jedno velke 40 km dlhe smetisko. na druhej strane zas luxus ktory som nepoznal.

ps: moja vyhrada k tvojmu devastacnemu pohladu. sam si seres do huby nakolko si mi ukradol kamen z pyramidy...vyrataj si 1 den x 10g kamena x cca 100 000 ludi a vide ti kolko ton kamena zmizne za den, x 365 dni x 50 rokov intenzivneho kradnutia vide ti zarazajuce cislo. a to ma na svedomi civilizovane krajny, tak sa aspon nazyvame...a to neratam kolko vytiahneme z mora... proste toto je globalny problem ktory by sa mal riesit a nie ze sa riesia iba vojny a embarga...velmoci maju na salame globalne problemi hlavne nech ropa tece... ano sam som zastancom hod plastovy pohar na zem pri spolocenskych akciach,lebo som bojovnik proti krize a plne suhladim ze v lese sa to nerobi...clovek je kokot a vzdy zacne riesit problem az ked je neskoro,a potom vynaklada zbytocne mnozstvo sil ...
Amen

klobok dole
beny   [25.12.2009 12:10:40]

pan brat marec,kvalitny clanok. tiez mozem povedat ze ked som sa presuval v egypte z letiska do 5* hotela neveril som svojim ociam.jedno velke 40 km dlhe smetisko. na druhej strane zas luxus ktory som nepoznal.

ps: moja vyhrada k tvojmu devastacnemu pohladu. sam si seres do huby nakolko si mi ukradol kamen z pyramidy...vyrataj si 1 den x 10g kamena x cca 100 000 ludi a vide ti kolko ton kamena zmizne za den, x 365 dni x 50 rokov intenzivneho kradnutia vide ti zarazajuce cislo. a to ma na svedomi civilizovane krajny, tak sa aspon nazyvame...a to neratam kolko vytiahneme z mora... proste toto je globalny problem ktory by sa mal riesit a nie ze sa riesia iba vojny a embarga...velmoci maju na salame globalne problemi hlavne nech ropa tece... ano sam som zastancom hod plastovy pohar na zem pri spolocenskych akciach,lebo som bojovnik proti krize a plne suhladim ze v lese sa to nerobi...clovek je kokot a vzdy zacne riesit problem az ked je neskoro,a potom vynaklada zbytocne mnozstvo sil ...
Amen

suhlasim s benym
pr├ívnik patrik   [25.12.2009 14:03:33]

..suhlasim s benym.. hned v dvoch veciach..

..ze dobry clanok..

..a ze bezko si nasral do huby.. nemyslim si totiz, ze egyptania /arabi, moslimovia/ su jedini zodpovedni za zle zivotne prostredie.. presne tak ako povedal beny, tyka sa nas to vsetkych, kazdeho cloveka, naroda..

..ale jedno je iste, ze v egypte chyba osveta :) ..a mozno len odpadkove kose a "popeláři" ..

pekneee.. _
marcel one   [25.12.2009 17:02:49]

bezo, kvalitny clanoka a aj obrazova dokumentacia.. citim tam istu paralelu s mojim pobytom na tom istom kontinente :)


nasral som si do huby ?
bezo   [25.12.2009 18:40:56]

kde som napisal, ze jedinymi znecistovatelmi su Arabi resp. moslimovia??? Rovnako znecistuju prostredie a najma ovzdusie aj Indovia, Cinani ale najma nenazrani Americania, ktori su najvacsimi znecistovatelmi ovzdusia na planete. V Egypte su to bohuzial miestni, ktori si to tam bordelizuju.

Co sa tyka kamienka z pyramid: neposkodil som pyramidu, nic som z nej neodlomil, len som zodvihol z piesku maly kamienok akych je tam miliardy vdaka zvetravaniu. Ten kamienok tam nebude chybat nikomu a dokonca ani pyramide. Keby som ho nezdvihol, zostal by tam lezat zaviaty prachom puste naveky vekov. Nikto nikdy nebude lepit naspat tie zvetrane ulomky na pyramidu. Druha vec, je keby som si ho odlomil priamo z pyramidy ako napriklad koral z Cerveneho mora. To by uz bola kulturna devastacia. Pan brat, tvoje konstatovanie je rovnako absurdne ako keby si ma obvinil, ze ked si zoberiem z Makarskej riviery za hrst piesku menim tvar chorvatskeho pobrezia.

ale nenasral...
mimino   [26.12.2009 18:32:57]

fakt pekne citanie a foto. ta doprava mi trochu pripomenula moju nedavnu cestu do centra milana(7,5t)tam je to ale v jednom smere bez ciar. no talani. a dovolim si nesuhlasit najvacsimi znecistovatelmi su podla mna cinani

statistika CO2
preceda   [28.12.2009 00:32:26]

Trosku od temy, ale mozno vas to bude zaujimat :

IHDNES

a je to tu
bezo   [28.12.2009 09:45:25]

jednoznacne najvacsi bordel robia Arabi

AMEN

k statisitike
marcel one   [28.12.2009 09:53:36]

dobry odkaz preceda, je vo fseobecnosti zname, kto je najvacsi znecistovatel a zaroven, kto je najvacsi odporca nariadeni o emisiach a podobnych veciach spomennutych f clanku.
Je to palciva vec, ked si fsimnete, skoro f kazdom filme je nejaka zmienka o ekologii alebo nieco podobne. taketo mierne podprahove masirovanie mas ma fask zelany efekt skoro fzdy. Spolu fsak s nezelanym informacnym balastom, ktory s tym dostaneme..

jkdfkljdfsg
robot   [07.01.2010 09:02:18]

-dP"
.ue sdP"
.'??^"c`
.ud$$u~XWd$i?zd"
,u ."$$E"T^RR?~ `
<<,,.,;!!!!!!!!!:"$$$b !XXWu+L .di`
`!-'!!!!!!!!!!!!!!/!!;`?$$,?$$$R(4$$$"
dbu,,,..``''`.. `!!!!:"R$b"??!' ^"
3$$$$$$$$$$$$$$P".!!!!!!:"$$k
$$$$$$$$$$$PF" ;!!!!!!!!!!.?$$r
'$$$$$$$$$$$$$$b.` '$?$$????T$$$$$$F ```'!!!!!!!
; `.zd$$$$$$$$$$ :8W$K'!!!!!!
__ xde'd$$$$$$$$$$$$$$$$T?K'!!!!!!
<(',): `""t$$$$$$$$$$$$$$$$$WdF `!!!!
`\`/;;;>;;;>;;;>;;;;;;;-9$$$$$$$$$$$$$$$$r"-db ` `'''''''''''''`U$$$&.?'$$$$$$$$$$$$$P)e$$$bo"bc..''
?$$$$$R $u$$$$$$$$$$$"d$$$$$$$>?$$b"?L
"?$$$b. ``"```"` $$$$$$$$$.$$$$$b`?bL
`?$$$bu. d$$$$$$$$"d$$$$$$$b`$$u
`?$$$$$u d$$$$$$$$'d$$$$$$$$$$,?$$L
`$$$$$$b, u$$$$$$$$P,$$$$$$$$$$$$$k"$R
?$$$$$$$$$$$$$$$F,$$$$$$$$$$$$$$$k`
"$$$$$$$$$$$$F.d$$$$$$$$$$$$$$$$$L
`?$$$$$$$P" <$$$$$$$$$$$$$$$$$$$L
`"???" `$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$:
.. `$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$R
,,sd$$$k9$$$$$$$$$$$$$$$$$$P".HM
" :P"$F" 4$$$$$$$$$$PFF""`,xnM?dn;
F F x.`""'.,,xxnHHMMM?XXXMMMMM
!MMMMMMXHH!!?MMMMMMMMMb?T!>
NMMP(MMMMXHMMMMMMPPITMMMMMML
!X;HMMMMMMMTTIIdMMMMMMMCMMMM.
:MMMMMMMPdMMMMMMMHHSMMMMMb?MM
xMMMMPdMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMb?%
"MPdMMP",;cuuc;;;;,`"TMMMMMMM>
zE d$$b',d$$$$$$$$$$$$$$$$$); XM ?M"
u$$$"z$$$$$$$$$$$$$$$$$$R)'.dM":M"
8$$"u$$$$$$$$$$$$$$$$$$$R'.HP".M"`
:$$$'d$$$$$$$$$$$$$$$$$$F,mMMNT"'
x$$Fx$$$$$$$$$$$$$$FF"" ''"""
d$$"d$$$$$$$$$$$P""
'$$b4$$$$$$$$$$$$c.
`?$c"$$$$$$$$$$$$$b
"$$b`?$$$$$$$$$$$$b.
`?$$$c?$$$$$$$$$$$$u
"$$$$b,?$$$$$$$$$$b.
"$$$$$o`?$$$$$$$$$u
?$$$$$b,`?$$$$$$$b.
$$$$$L$b 3$$$$$$$b.
.$$$$$$F'u$$$$$$$$$$$.
,e$$$F"`,o$$$$$$$$$$$$$$
,pgdP""''ud$$$$$$$$$RPPFFF"
""` c=???$$$$$$$PF"

myslim
beny   [07.01.2010 16:54:05]

konecne tu niekto napisal...

ale inak v
8$$"u$$$$$$$$$$$$$$$$$$$R'.HP".M"`
:$$$'d$$$$$$$$$$$$$$$$$$F,mMMNT"'
x$$Fx$$$$$$$$$$$$$$FF"" ''"""
d$$"d$$$$$$$$$$$P""
'$$b4$$$$$$$$$$$$c.
`?$c"$$$$$$$$$$$$$b
"$$b`?$$$$$$$$$$$$b.
`?$$$c?$$$$$$$$$$$$u
"$$$$b,?$$$$$$$$$$b.
"$$$$$o`?$$$$$$$$$u
?$$$$$b,`?$$$$$$$b.
$$$$$L$b 3$$$$$$$b.
.$$$$$$F'u$$$$$$$$$$$.
,e$$$F"`,o$$$$$$$$$$$$$$
,pgdP""''ud$$$$$$$$$RPPFFF"
""` c=???$$$$$$$PF"

si sa pekne sekol...neverim....proste to je vymysel ale inak uznavam,hodnotny diskusny prispevok,klobuk dole...luxusna fotka z Kahiry
bezo   [16.02.2010 10:44:36]

pri upratovani obsahu mobilu som nasiel jednu paradnu snimku z mojho pobytu v Kahire. Je na nej rodinny sposob jazdy na motorke. Mimochodom, vsimnite si detailne nohu vodica a co na nej ma... skoro som odpadol :-)))))

Foto som pridal na uvod clanku alebo pre rychle zobrazenie kliknite sem: motorka

ad: luxusna fotka z Kahiry
marcel one   [16.02.2010 12:16:31]

hmm, ┼żeby sadra? ) ale to mu zrejme nezabr├ínilo f osedlan├ş mechanick├ęho t├íto┼ía )))


Web Address Email Address Bold Text Italic Text Underlined Text
 

 

 

 

hocikto>info (c) 2008