S─Ź├ştanie obyvate─żstva

─îl├ínok uverejnen├Ż: 24.05.2011 15:25:00
Po─Źet reakci├ş: 4 / chcem sa vyjadri┼ą

 

S─Ź├ştanie obyvate─żstva

 Priatelia 

    Isto ste postrehli, ┼że v na┼íej malej ban├ínovej republike pr├íve prebieha s─Ź├ştanie obyvate─żstva. V m├ędi├ích sa ┼í├şria v┼íelijak├ę vyjadrenia oh─żadne anonymity poskytnut├Żch ├║dajov. Na internete sa ved├║ v├í┼íniv├ę diskusie o ich pr├şpadnom zneu┼żit├ş, objavuj├║ sa v┼íakovak├ę n├ízory ako nelepi┼ą identifik├ítory a in├ę dezinform├ície. Preto som sa rozhodol pozrie┼ą danej problematike na z├║bok ─Źisto prakticky bez em├│ci├ş a pok├║si┼ą sa vnies┼ą trochu osvety medzi pospolit├Ż ─żud svoj├şm poh─żadom na cel├║ z├íle┼żitos┼ą.
 
 
POVINNOS┼Ą
 
Povinnos┼ą s─Ź├ştania je jasne a stru─Źne definovan├í z├íkonom ─Ź.263/2008 Z.z. ┬ž 3 ods.1 kde sa p├ş┼íe nasledovn├ę: ÔÇ×Na ├║─Źely s─Ź├ştania je povinn├Ż poskytn├║┼ą ├║daje obyvate─ż okrem cudzinca pod─ża ┬ž 2 ods. 4 p├şsm. a) v rozsahu uvedenom v zoznameÔÇť. ─Äalej sa p├ş┼íe v ods.8: ÔÇ×Ka┼żd├Ż, kto je povinn├Ż poskytn├║┼ą ├║daje pod─ża odsekov 1 a┼ż 7, ich poskytne ├║plne, spr├ívne, pravdivo a v─Źas; t├Żm nie s├║ dotknut├ę ustanovenia osobitn├Żch predpisovÔÇť.
 
Siahodlh├ę debaty sa ved├║ oh─żadne povinnosti s─Ź├ştania sa pri─Źom mnoho ─żud├ş to pova┼żuje za nie─Źo nedemokratick├ę, za nie─Źo ─Źo by malo by┼ą dobrovo─żn├ę a ka┼żd├Ż by mal to tom rozhodn├║┼ą s├ím. V┼żdy som bol proti v┼íelijak├Żm nezmyseln├Żm z├íkazom, pr├şkazom, spolo─Źensk├Żm norm├ím a kadejak├Żm zau┼ż├şvan├Żm konvenci├ím a zvyklostiam. ─îo sa t├Żka s─Ź├ştania si v┼íak mysl├şm, ┼że ak by bolo dobrovo─żn├ę tak by bola ├║─Źas┼ą ┼żalostne n├şzka, preto┼że na┼ía modern├í slovensk├í Tesco spolo─Źnos┼ą je vyslovene apatick├í a leniv├í k ot├ízkam verejn├Żm (vi─Ć posledn├ę vo─żby alebo referendum). Ka┼żd├Ż ─Źlovek ┼żij├║ci v ─żubovo─żnom ┼ít├íte m├í mno┼żstvo povinnost├ş definovan├Żch aj z├íkonom, ktor├ę si ani neuvedomuje a poklad├í ich samozrejm├ę. Napr├şklad povinnos┼ą plati┼ą dane, povinnos┼ą plati┼ą zdravotn├ę poistenie, povinnos┼ą plati┼ą odvody na d├┤chodok, povinnos┼ą st├í┼ą s autom na ─Źerven├║, povinnos┼ą umy┼ą si ruky po ve─żkej potrebe at─Ć. Preto pova┼żujem povinnos┼ą vyplni┼ą nejak├Ż dotazn├şk pre potreby ┼ít├ítu za ┼ípicu ─żadovca.
 
S├ím nerozumiem, pre─Źo sa s─Ź├ştanie nevykon├í pomocou in├Żch datab├íz, napr. zo soci├ílneho poistenia, z matriky a podobne. Zjavne je to probl├ęm, preto┼że m┼ła osobne kontaktovala V┼áZP aby som zdokladoval poberanie soci├ílnych d├ívok po ukon─Źen├ş V┼á pred desiatimi rokmi. Ke─Ć┼że je probl├ęm zl├║─Źi┼ą a informa─Źne prepoji┼ą dve ┼ít├ítne in┼ítit├║cie tak je asi "nerie┼íite─żn├Ż" probl├ęm aj z├şska┼ą in├ę ├║daje od obyvate─żov a najjednoduch┼íou cestou je vykona┼ą s─Ź├ştanie. Napriek tomu som sa bez probl├ęmov s─Ź├ştal pri─Źom ma to nijako ma to neza┼ąa┼żilo a ani neobmedzilo. Vyplnenie dvoch tla─Ź├şv (o osobe a o byte) mi zabralo na internete cca 2 min 40 s a stihol som to po─Źas rannej k├ívy pri ─Ź├ştan├ş spr├ív. Tak┼że v┼íetci, ktor├Ż nes├║hlas├şte zo s─Ź├ştan├şm, je pre v├ís nedemokratick├ę a hlavne je to pre ─Źasovo za┼ąa┼żuj├║ce postavte si vlastn├║ kozmick├║ lo─Ć a odle┼ąte na in├║ plan├ętu, kde si zalo┼żte ┼ít├ít s vlastn├Żmi z├íkonmi. Dvere vesm├şru s├║ dokor├ín otvoren├ę pre ka┼żd├ęho. Ach prep├í─Źte ja som zabudol, napriek tomu, ┼że ste ┼ítudovali zadarmo nem├íte potrebn├ę vedomosti lebo ste chodili poza ┼íkolu. Mimochodom v na┼íom z├íkone sa nikde neuv├ídza, ┼że neposkytnutie ├║dajov za ├║─Źelom s─Ź├ştania je trestn├ę tak┼że kro┼ąte svoje v├í┼íne a rad┼íej si pre─Ź├ştajte pr├şslu┼ín├Ż z├íkon. Nikto nep├┤jde do basy za to ┼że sa nes─Ź├şta.
 
 
ANONYMITA S─ć├ŹTANIA
 
Diskusie na internete o anonymite s─Ź├ştania ma e┼íte pred samotnou akciou dok├ízali rozosmia┼ą ale aj rozplaka┼ą. M├ím pocit, ┼że sa v na┼íej intergalaktickej, technologicky nadpriemernej krajine sformovala skupina paranoikov, ktor├ş nosia na hlave alobalov├ę ─Źapice aby im vl├ídna garnit├║ra n├íhodou nepre─Ź├ştala my┼ílienky. Ich argumenty o tom ako sa d├í ─żahko vyp├ítra┼ą, kto vyp─║┼łal dotazn├şk s├║ pravdiv├ę no napriek tomu je s─Ź├ştanie bezpe─Źn├ę. Je ve─żmi d├┤le┼żit├ę si uvedomi┼ą ako ├║nik m├┤┼że nasta┼ą. Takzvan├ę identifik├ítory, ktor├ę sl├║┼żia na anonymizovanie cel├ęho s─Ź├ştania s├║ niekde na ┼ítatistickom ├║rade do─Źasne evidovan├ę v po─Ź├şta─Źovej datab├íze. Predpoklad├ím, ┼że s├║ aj celkom dobre zabezpe─Źen├ę a hlavne, ┼że k nim maj├║ pr├şstup preveren├ş ─żudia. Samotn├ş komis├íri, ktor├ş rozn├í┼íaj├║ ob├ílky netu┼íia ak├ę m├í ten ktor├Ż ob─Źan pridelen├ę identifika─Źn├ę ─Ź├şslo. Zistili by to iba tak, ┼że by roztrhli ob├ílku ─Źo je poru┼íenie z├íkona. Rovnako je poru┼íen├şm z├íkona aj to keby niekto zo ┼ítatistick├ęho ├║radu vyniesol napr├şklad na USB k─ż├║─Źi datab├ízu, kde s├║ uveden├ş jednotliv├ş ob─Źania spolu s pridelen├Żmi identifik├ítormi. Mysl├şm si, ┼że obidve akcie by nezostali nepov┼íimnut├ę a ur─Źite by boli zodpovedn├ę osoby potrestan├ę. Ja osobne sa ove─ża viac ako anonymity s─Ź├ştania des├şm toho, ┼że z banky unikn├║ moje pr├şstupov├ę k├│dy resp. GRID karta k internet bankingu alebo k├│d mojej platobnej karty MasterCard, ┼że z mobiln├ęho oper├ítore unikne moje telef├│nne ─Ź├şslo ktor├ę bude zneu┼żit├ę ako nemiestny ┼żart v erotickej zoznamke. Tak┼że v┼íetci vy, ktor├ş ste ozna─Źen├ş na fotk├ích na facebooku, z ktor├Żch si pre─Ź├ştam zna─Źku va┼íej chladni─Źky, vy v┼íetci, ktor├ş vyp─║┼łate v┼íakovak├ę internetov├ę s├║┼ąa┼żn├ę formul├íre, vy v┼íetci, ktor├ş uv├ídzate svoje rodn├ę ─Ź├şsla, adresy na bonusov├ę karti─Źky do Billy, Baumaxu alebo Mountfieldu, vy sa deste zneu┼żitia ├║dajov. A hlavne uva┼żujte...
 
 
OCHRANA SÚKROMIA
 
Mnoho argumentov proti s─Ź├ştaniu uv├ídza, ┼że typ polo┼żen├Żch ot├ízok poru┼íuje ochranu s├║kromia. M├ím pocit, ┼że doty─Źn├ę osoby doteraz nevedia o ─Źom rozpr├ívaj├║. Ot├ízky nach├ídzaj├║ce sa v s─Ź├ştac├şch h├írkoch v├┤bec nepova┼żujem za z├ísah do s├║kromia. Ve─Ć s├║ tam ot├ízky, ktor├ę za m┼ła odpovie aj niekto kto ma ani poriadne nepozn├í. Ot├ízky ─Źi vlastn├şm auto, ─Źi sa mi v byte k├║ri a m├ím z├íchod, ─Źi som vysoko┼íkolsky vzdelan├Ż mu┼ż alebo ┼żena, ─Źi pracujem alebo pou┼ż├şvam materinsk├Ż jazyk pova┼żujem za verejne zn├íme a v├┤bec ich nepoklad├ím za nie─Źo super tajn├ę a s├║kromn├ę. Ak niekto ve─żmi chce tak si uveden├ę ├║daje zist├ş napr├şklad zo soci├ílnej pois┼ąovne alebo z matriky a pritom ja sa ani nemus├şm s─Ź├şta┼ą. Jedinou ot├ízkou, ktor├í mo┼żno zav├í┼ła s├║krom├şm je vierovyznanie. V tom pr├şpade by som na ot├ízku neodpovedal a je po probl├ęme. Zvy┼ín├ę ot├ízky s├║ naozaj tak ban├ílne ┼że si ich vymie┼łaj├║ mal├ę deti v ┼ík├┤lke (... m├┤j tato m├í ─Źerven├ę auto, ... moja mama je doktorka, ... my m├íme mal├ęho ps├şka, ktor├Ż n├ím beh├í po z├íhrade rodinn├ęho domu, ... m├┤j tato ma voz├ş do ┼ík├┤lky na bicykli a potom ide do pr├íce ako v├Żpravca, alebo ... u n├ís sa rozpr├ívame s babkou po ma─Ćarsky). Mimochodom narodeniny mojich priate─żov mi pripom├şna komunik├ítor ICQ alebo Skype lebo v profile uviedli d├ítum narodenia. ─Żudia majte rozum, nebu─Ćte paranoidn├ş tam kde netreba.
 
 
─îO MA PREKVAPILO
 
Samozrejme, ┼że veci nie s├║ ├║plne dokonal├ę a niektor├ę detaily m├║dre hlavy nedotiahli a┼ż do konca. Preto┼że som sa s─Ź├ştal elektronicky, v┼íetky postrehnut├ę nedostatky sa t├Żkaj├║ tejto formy s─Ź├ştania.

Online s─Ź├ştanie ÔÇô je fantastick├Ż n├ípad, ktor├Ż by sa mohol vyu┼ż├şva┼ą aj pri in├Żch akci├ích napr├şklad pri vo─żb├ích. Osobne mi to zabralo spom├şnan├Żch 2 min 40 s po─Źas rannej k├ívi─Źky v pr├íci. Jedna vec ma v┼íak udivuje a to je nutnos┼ą aby v├ís nav┼ít├şvil komis├ír a odovzdal papierov├Ż k├│d. Je to rovnako sizyfovsk├ę a zbyto─Źn├ę ako keby som chcel vykona┼ą finan─Źn├║ transakciu cez internetbanking ale najprv by som musel ├şs┼ą do banky pre papierov├Ż k├│d a n├ísledne by som zrealizoval oper├íciu cez internet. V ÔÇ×dne┼ínej dobe kompj├║tr├║ÔÇť  je to zar├í┼żaj├║co nedomyslen├ę. V tomto ─Źase som sa mal nach├ídza┼ą na zahrani─Źnej slu┼żobnej ceste a preto som sa zauj├şmal o pred─Źasn├ę z├şskanie identifik├ítorov. P├şsal som mail na ┼átatistick├Ż ├║rad, kde som sa informoval oh─żadne spom├şnanej veci. Ich odpove─Ć bola tak├í, pred─Źasn├ę z├şskanie identifik├ítorov nie je mo┼żn├ę tak┼że osoba bl├şzka alebo poveren├í mus├ş u m┼ła doma prevzia┼ą identifik├ítory a n├ísledne mi ich zasla┼ą do zahrani─Źia napr├şklad sms-kou alebo mailom. To ─Źo je? Ach jaj, star├ę dobr├ę Slovensko. Tak├║ par├ídnu ideu dojebeme tak├Żmto detailom. Online s─Ź├ştanie t├Żm p├ídom u m┼ła stratilo ┼ítyri z piatich hviezdi─Źiek hodnotenia.

Funk─Źnos┼ą online h├írkov ÔÇô niektor├ę ot├ízky vo online formul├íri neboli pr├şstupn├ę ak sa za┼íkrtla v predch├ídzaj├║cej ot├ízke nevhodn├í mo┼żnos┼ą. Mne osobne sa stalo nasledovn├ę. Preto┼że drviv├║ v├Ą─Ź┼íinu ─Źasu preb├Żvam v Tren─Ź├şne s Kvetinkou v ot├ízke ─Ź.2 vo formul├íri o byte som za┼íkrtol mo┼żnos┼ą: neob├Żvan├Ż, ur─Źen├Ż na rekre├íciu. T├Żm p├ídom som mal znemo┼żnen├ę vo─żby v ot├ízkach ─Ź.13, 15 a 16 vi─Ć obr├ízok.

obr. 1 - Nepr├şstupn├ę polia v h├írku o byte

R├íd by som vedel ─Źi aj v papierovej forme h├írku boli podobn├ę obmedzenia. Zase sa nejak├Ż ┼íikovn├Ż program├ítor nominovan├Ż po zn├ímosti preuk├ízal v plnej sile. To sa mi sna┼żia kompetentn├ş nahovori┼ą, ┼że byt ur─Źen├Ż na rekre├íciu nem├┤┼że ma┼ą klimatiz├íciu, pripojenie na internet alebo polo┼żen├Ż notebook na stole? Nech sa id├║ dubov├ę hlavy prevetra┼ą na ─Źerstv├Ż vzduch do lep┼íieho penzi├│nu a na vlastn├ę o─Źi uvidia vn├║torn├ę vybavenie.

Z├ímena p├şsmen ÔÇô ┼ítatistick├Ż ├║rad na ofici├ílnej str├ínke s─Ź├ştania upozor┼łuje na potrebu korektne zada┼ą spr├ívne p├şsmen├í resp. ─Ź├şslice. Inak syst├ęm vyp├ş┼íe chybov├ę hl├ísenie. Osobne sa pova┼żujem za po─Ź├şta─Źovo gramotn├ęho, ale tie┼ż sa mi podarilo zameni┼ą p├şsmeno ÔÇ×OÔÇť s ─Ź├şslicou ÔÇ×0ÔÇť. Zop├ír sek├║nd mi trvalo odstr├ínenie chyby ale nie ka┼żd├Ż m├í mo┼żno to─żko trpezlivosti h─żada┼ą chybu. Rad┼íej to vzd├í ako by zis┼ąoval pre─Źo sa nedok├í┼że prihl├ísi┼ą do formul├íra. Je to na ┼íkodu veci a pritom by sta─Źilo tak m├ílo. Algoritmus ktor├Ż generoval k├│dy mal ma┼ą zak├ízan├ę nasledovn├ę znaky (Z, Y, ve─żk├ę I, mal├ę l, z, y, p├şsmeno O a ─Ź├şslicu 0). Na mno┼żstve kombin├íci├ş by sa to prejavilo s├şce nieko─żk├Żmi desiatkami mili├írd ale vygenerovan├Ż po─Źet identifik├ítorov by bohato pokryl cel├║ plan├ętu Zem. Po─Ź├ştajte spolu so mnou. Identifik├ítor, ktor├Ż sa zad├íval pri prihlasovan├ş mal d─║┼żku 6 znakov. Ke─Ć sa pozriem na kl├ívesnicu tak vid├şm 26 mal├Żch p├şsmen bez diakritiky, 26 ve─żk├Żch p├şsmen taktie┼ż bez diakritiky a 10 ─Ź├şslic vr├ítane nuly. To predstavuje 62 mo┼żnost├ş na jednu z poz├şciu k├│du. Celkov├Ż po─Źet kombin├íci├ş je v tomto pr├şpade 56 mili├írd (presne 56 800 235 584 = 62 * 62 * 62 * 62 * 62 * 62) Ak by bola znakov├í sada redukovan├í o spomenut├Żch 8  probl├ęmov├Żch znakov tak v├Żsledn├Ż po─Źet kombin├íci├ş by bol 24 mili├írd (presne 24 794 911 296 = 54 * 54 * 54 * 54 * 54 * 54) ─Ź├şm by sa odstr├ínilo 99,9% probl├ęmov so zad├ívan├şm k├│dov. Pri maxim├ílnom po─Źte tri h├írky na ka┼żd├║ osobu by sme mohli s─Ź├şta┼ą v┼íetk├Żch obyvate─żov plan├ęty Zem vr├ítane gor├şl a ┼íimpanzov pri─Źom by e┼íte zostalo po jednom identifik├ítore pre ┼żirafy, ┼ąavy a ve─żryby. Zase niekto nerozm├Ż┼í─żal pri svojej pr├íci ale plat zobral ur─Źite nad┼ítandardn├Ż. Na┼í┼ąastie ide ÔÇ×ibaÔÇť o s─Ź├ştacie identifik├ítory v hodnote X mili├│n eur a nie presn├ę s├║radnice robotick├ęho vozidla na Marse.

Zv├Żraznen├ę znaky ÔÇô na s─Ź├ştacom h├írku oh─żadne bytu je pre zjednodu┼íenie zad├ívania k├│du zv├Żraznen├Żch posledn├Żch sedem p├şsmen identifik├ítora namiesto po┼żadovan├Żch ┼íiestich (vi─Ć obr├ízok).

 

obr. 2 - Bezv├Żznamn├Ż ale predsa m├Żliaci rozdiel

├üno je to moja chyba, ┼że som si poriadne nepre─Ź├ştal n├ívod a silou mocou som sa sna┼żil zada┼ą sedem znakov, ─Źo samozrejme generovalo chybu. Rozm├Ż┼í─żam o tom ─Źi to bol z├ímer alebo ┼żart. To u┼ż naozaj nikto nedok├í┼że skontrolova┼ą tak├Żto ban├ílny detail, ktor├Ż ma prin├║til si zanad├íva┼ą. Je to hanba lebo hocijak├Ż ┼íikovn├Ż ┼ítudent by cel├Ż online s─Ź├ştac├ş syst├ęm nak├│doval lep┼íie a aj kraj┼íie, nie v pravekom Times New Roman fonte. Alebo to v┼íetko bolo ┼íit├ę hor├║cou ihlou a ┼ítatistick├Ż ├║rad je r├íd, ┼że im funguje aspo┼ł to ─Źo funguje? Beriem aj posledn├║ hodnotiacu hviezdi─Źku.

V┼íetko ─Źo som si myslel som nap├şsal tak┼że na z├íver iba hokejov├Ż pokrik: Slovensk├│├│├│ !!!

 

bezo (miestny loser a pova─ża─Ź)
              bezo@hocikto.info

 

Reakcie k ─Źl├ínku

─îo doda┼ą
esak   [25.05.2011 11:09:33]

─îl├ínok som zhltol na jeden ┼íup a nebolo to v pracovnej dobe. Pracovn├║ dobu si ur─Źujem s├ím, pri pomyslen├ş na HCI, som si r├Żchlo nadelil prest├ívku. Ak sa Ivet p├Żta, ─Źi faj─Źiarsku, tak ├íno. Ak sa Duli p├Żta, ─Źi si ─Źas zapo─Ź├ştam do svojej pracovno pokusnej ┼ítatistiky, tak hovor├şm nie. Som korektn├Ż k sebe aj klientom.

K t├ęme s─Ź├ştania m├┤┼żem poveda┼ą len jedno. Nes─Ź├ştam sa a idem si obliec┼ą overal z bublinkov├ęho igelitu a ─Źaka┼ą na spasenie z vesm├şru. ZOLTAN!

PS: Technick├í pozn├ímka z odborn├ęho brehu - Spom├şnan├ę znaky Z, Y a y, z nebolo treba z identifik├ítora vyra─Ćova┼ą, ke─Ć┼że sa identifik├ítor zad├íva do norm├ílneho po─ża - teda vie si ho ─Źlovek pre─Ź├şta┼ą a skontrolova┼ą. Znaky I, l, O a 0 s├║hlas├şm

nuz..
marcel one   [25.05.2011 12:01:05]

spominane fakty spomenute f tejto obsiahelj analyze su pravdive. ja osobne s datami nemam problem, preferoval by som, keby scitaci komisari chodili s terminalom a nie s papiermi, a zredukoval by som pocet vyplnenych udajov
Tento stat ma o mne dost udajov na to, aby vedel co a ako, refreshuje si cih prebesne kazdy mesiac. o tom ze narabanie s udajmi f tejto parodii na fungujuci stat smiesne vieme svoje, ale aby bolo problem s so spracovanim uz existujucich udajov, tak uz neviem.
Vypnenie papierovej formy tohto shitu mi zabralo asi 74 sekund.

Z a Y
bezo   [25.05.2011 13:07:55]

myslim ze vyradenie Z a Y by nebolo vobec na skodu uz len kvoli tomu ze sa zadavalo aj heslo, ktore ich moze obsahovat ale to uz nevidis lebo je to skryte pole. Okrem toho keby si sa ma v noci spytal kde je na klavesnici Z a kde je Y tak by som sa netrafil... Myli sa to a verim tomu, ye nielen mne

re: Y a Z
esak   [25.05.2011 14:55:20]

áno v hesle to má opodstatnenie, ja som hovoril o identifikátore.
ka┼żdop├ídne toto je technika generovania k├│dov z praxe odsk├║┼ían├í u┼ż to─żko rokov a to─żko kr├ít, ┼że na to mali myslie┼ą, neboj├şm sa poveda┼ą, ┼że to malo by┼ą u┼ż akosi podvedome zapracovan├ę - teda tie znaky vypusten├ę


Web Address Email Address Bold Text Italic Text Underlined Text
 

 

 

 

hocikto>info (c) 2008