Záhady pretlaku

─îl├ínok uverejnen├Ż: 07.05.2010 11:52:00
Po─Źet reakci├ş: 5 / chcem sa vyjadri┼ą

 

Priatelia

    Všade okolo nás sa dejú veci ─Źudesné, tajomné, pre niekoho nezrozumite─żné ba dokonca a┼ż nepochopite─żné. Aby sme vniesli plamienok svetla do tmy poznania rozhodli sme sa preskúma┼ą vzájomnú súvislos┼ą medzi dvoma samostatnými prírodnými ┼żivlami. Tú┼żba zisti┼ą základnú prapodstatu vzájomnej koexistencie oh┼ła a vody v jednom priestorovom bode nás priviedla k prekvapivým záverom. Ako všetky ve─żkolepé objavy v histórii ─żudstva tak aj naše terajšie poznatky sme získali takpovediac náhodou pri úplne inom pokuse. Celý príbeh sa odvinul z opa─Źného konca a následky svojím významom prekonali naše predpoklady.

Na ve─żkono─Źnej chate v obci Hrabovo sme sa priate─żom Predsedom rozhodli v praxi overi┼ą ┼żiaruvzdornos┼ą oby─Źajnej jeden a pol litrovej plastovej f─żaše. Mo┼żno vám to pripadá zvrátené a mierne infantilné ale nenechajte sa zmias┼ą preto┼że aj tá najnepodstatnejšia vec má svoje pevné miesto v ─Źasovej osi dejín. Výsledok pokusu bol nesmierne dôle┼żitý pre ─Ćalší vývoj nášho hydropohonu, ktorého konceptuálna štúdia bola predstavená pred rokom v inom ─Źlánku. Simuláciou po┼żiaru na štartovacej rampe sme testovali oh┼łovzdornos┼ą rakety. Podotýkam, ┼że naše hrubé odhady sa do bodky naplnili a nádr┼ż s palivom úspešne zniesla pekelné podmienky. Inými slovami, umelohmotná jeden a pol litrová f─żaška bez problémov vydr┼żí v ohni pokia─ż je naplnená vodou. Jediným ved─żajším efektom je ohrev vody, ktorá je po ─Źase privedená do varu a následne sa odparuje ─Źo sa dá vyu┼żi┼ą na iné podru┼żné ─Źinnosti napr. pri opeka─Źke na umytie mastných rúk v teplej vode. Ako test pokra─Źoval a my sme sa viac menej nudili napadla ma skvostná myšlienka, ktorá priniesla nemálo vzrušenia a zahnala nudu. Šmahom ruky som f─żašu v ohni zatvoril originálnym vrchnákom aby sme si overili tlakuvzdornos┼ą palivovej nádr┼że. V─Ćaka vysokej teplote a neprítomnosti vody v dôsledku odparovania sa hrdlo f─żašky za─Źalo mierne deformova┼ą a pod vrchnákom sa vytvorila netesnos┼ą, cez ktorú unikal nahromadený tlak. Neskrotená sila vodnej pary sa dostala do rovnová┼żneho termodynamického stavu so skupenským teplom dodávaným okolo š─żahajúcimi plame┼łmi. Vizuálny efekt bol nulový ─Źo nás prinútilo pokus ukon─Źi┼ą. Priblí┼żil som sa k testovanému objektu a sna┼żil sa o jeho vytiahnutie z oh┼ła pomocou palice. Po naklonení f─żašky bola spustená nekontrolovate─żná termodynamická reakcia, ktorá prekonala naše o─Źakávania. Vodná para sa stala pánom situácie.

 

 

 video 1 - F─żaša

Posilnený vlastnou stupiditou sme neodolali a v ohni skon─Źila aj uzatvorená plná plechovka piva. Jej správanie bolo vopred odhadnute─żné. Napriek tomu pokus nesk─║zol do rutiny a s napätím sme ─Źakali na výsledok. Na naše prekvapenie plechovka vzdorovala nepriazni osudu a vydr┼żala v ohni dlhšie ako dve minúty (presne 2 min 13 s). Zaujal nás spôsob a razancia následnej explózie. Najslabším konštruk─Źným ─Źlánkom plechovky je nalisovaný a olemovaný vrch. O─Źakávali sme, ┼że sa pretlak uvo─żní cez otvor na pitie ─Źo sa však nestalo napriek tomu, ┼że je z vonku narezaný kvôli ─żahkému otvoreniu. Viac vám však prezradí druhé video. 


video 2 - Plechovka

Naše testy neboli len roztopašou dvoch mierne podnapitých vysokoškolsky vzdelaných mladých mu┼żov ale sledovali významnejší cie─ż tým, ┼że vniesli osvetu medzi oby─Źajný pospolitý ─żud. S odvahou a nasadením sme detailne preskúmali pretlakové charakteristiky be┼żne dostupných predmetov ako je f─żaša minerálky alebo plechovka piva. Teraz u┼ż vieme, ┼że znesú ove─ża vä─Źšie za┼ąa┼żenie ako pri be┼żnom zaobchádzaní. Naša predstava o svete je zase o kúsok bezpe─Źnejšia...

 

 

bezo (miestny loser a pova─ża─Ź)
              bezo@hocikto.info

 

Reakcie k ─Źl├ínku

vedecká poznámka
marcel one   [07.05.2010 12:45:43]

Bezo, som r├íd, ┼że ste si s Precedom pri f┼íetkej tej roztopa┼íi na┼íli ─Źas aj na podstatn├ę vedeck├ę pr├íce.. ) v├Żsledku V├í┼ího v├Żskumu spolu s neprehliadnuteln├Żmi v├Żsledkymi n├ís posunuli zase o krok fpred..

re marcel
beny   [07.05.2010 23:12:56]

a bude to stacit,myslis??? treba si dat 1:05s

bolo to naskodu
beny   [07.05.2010 23:17:46]

nebolo by rozumnejsie to pivo vypit...sice to bol Corgon ale aj tak....nabuduce tam hodte plechovku trencianske parky alebo bravcove vo vlastnej stave...


PS: kvalitny prispevok plus video zlozka

V I T A A A J !!!

hokej SVK-FIN
bezo   [17.05.2010 07:55:22]

dnes pozerame v Jacku 16:00

hokej SVK-GER
brano   [18.05.2010 09:33:42]

dnes zase pozerame hokej v Jacku 16:00


Web Address Email Address Bold Text Italic Text Underlined Text
 

 

 

 

hocikto>info (c) 2008