Arbeit Macht Frei

─îl├ínok uverejnen├Ż: 31.03.2010 11:49:00
Po─Źet reakci├ş: 14 / chcem sa vyjadri┼ą

 

Arbeit Macht Frei
ARBEIT MACHT FREI
(report z návštevy koncentra─Źného tábora v Osvien─Źime)
 
Tento nápis nás (Silviku, Baru, Tá┼łu a m┼ła) v sobotu doobeda 16.-eho mája 2009 privítal pred vstupom do koncentra─Źného tábora v Osvien─Źime (─Ćalej len „KL“ ako sa pou┼żíva aj priamo v Osvien─Źime).

 

 Z─żava: Bara, Silvika a Tá┼ła; v korune stromu je vä─Źšia ─Źas┼ą slávneho hesla: „Arbeit macht frei“ (práca oslobodzuje).

 
Do Osvien─Źimu sme vyrazili po 7ej hodine rannej, prirá┼żali sme o 11ej. Bola sobota, pomerne ve─ża turistov z Po─żska, Slovenska ale aj iných krajín. Nechýbala ani výprava najmodernejšou technikou vybavených Japon─Źíkov. Rozhodne tam boli v ten de┼ł tisícky návštevníkov, naš┼ąastie areál Auschwitzu je roz─żahlý, tak┼że sa to dá absolvova┼ą aj pri takýchto po─Źtoch pomerne komfortne.
Návšteva areálu je zdarma, platí sa len za sprievodcu. Mo┼żno si vybra┼ą /okrem po─żského/ zo slovenského ─Źi anglického. Tie┼ż je k dispozícii virtuálny sprievodca na slúchadlách. My sme sa vybrali samozrejme bez sprievodcu aj bez mapy areálu. Nevediac o tom, nachádzali sme sa v tzv. Osvien─Źime 1, teda v ─Źasti, ktorá slú┼żila na ubytovanie „oficiérov“ s ich rodinami, proste takmer celý nemecký personálny ansámbel. Tie┼ż sa tam nachádzala väznica, boli tam umiestnený ruský vojnoví zajatci, bola tam aj nemocnica. Tento areál bol kompletne vybudovaný z murovaných obytných budov, narozdiel od Auschwitzu 2. Areál, pôvodne to boli kasárne, je obohnaný plotom z ostnatým drôtom, presnejšie tieto ploty boli dva, medzi nimi bol asi 3 m priestor. Ostnaté drôty boli pod elektrickým napätím. Tak┼że zdrhnú┼ą prekonaním drátov bolo fakticky nemo┼żné. Pri našej návšteve však u┼ż nabité energiou neboli :).

Ako som vyššie spomínal, nachádzali sme sa v Auschwizi 1 a mali sme dojem, ┼że je to nejak málo roz─żahlé, aby tam mohli by┼ą ubytovaní tolkí ─żudia, pomaly sme za─Źínali tuši┼ą, ┼że sme na „nesprávnom“ mieste. Okrem spomínaného personálu sa tu nachádzalo tie┼ż väzenie, kde napríklad boli kobky s „rozlohou“ necelý m2 a kde nacisti umiest┼łovali nieko─żko väz┼łov, tí  teda nemali mo┼żnos┼ą si ani len sadnú┼ą, o le┼żaní u┼ż vôbec nemohla by┼ą re─Ź.

Na obrázku vyššie je múr, pred ktorým popravovali väz┼łov. V podstate sa dá poveda┼ą, ┼że takáto smr┼ą bola jednou z tých lepších mo┼żností, ako skon─Źi┼ą svoju ┼żivotnú pú┼ą v Osvien─Źime, isto lepšia v porovnaní s vyhladovaním, ─Źi skon─Źi┼ą zakopaný po hlavu v zemi a nacistický oficier sa vám na dobre podkutom koni prehá┼ła po temene hlavy. V Auschwizi  jednotke bola tie┼ż plynová komora, bola tam „len“ jedna, bola myslím postavená ako úplne prvá. No fotkách otvor, kadia─ż vhadzovali kryštály legendárneho cyklónu B, samotné „sprchy“ a miestnos┼ą, ktorá so „sprchami“ susedila–spa─żov┼ła, presnejšie na obrázku sú piecky, kde sa spa─żovali nebohé telá.

 

Nasledoval presun do Auschwizu 2 – Birkenau (Treblinka) ten sa rozprestiera na území s rozlohou desiatok hektárov, vstupuje sa do┼ł cez bránu, ktorú isto poznáte z mnohých filmov. Tou bránou tam vstúpili aj státisíce ┼Żidov z celej Európy (napr. 400.000 z Ma─Ćarska), teda presnejšie sa doviezli v známych dobyt─Źákoch ─Źasto po nieko─żkých d┼łoch jazdy s domnením, ┼że idú „na práce“. Vlak prešiel cez hlavnú bránu a zastavil sa na ko─żajisku, ktoré som tie┼ż u┼ż ako keby poznal, teda z obrazovky mi bolo dôverne známe. Ke─Ć vstúpite do areálu Auschwizu 2 (nachádza sa cca 3 km od Auschwizu 1) a stojíte ─Źelom ku ko─żajisku, chrbtom k vstupnej bráne, areál sa dá rozdeli┼ą na ─żavú a pravú stranu. V─żavo doteraz stoja baráky postavené z tehál, také stavali väzni pôvodne, ke─Ć ešte stíhali a bolo dos┼ą materiálu. Neskôr však, ke─Ć „dodávky“ ┼Żidov narástli, za─Źali sa na pravej strane stava┼ą baráky z dreva. Na fotkách uvidíte len pár drevených barákov, teda jeden rad, nie sú pôvodné, len uká┼żkové. Jediné ─Źo zostalo po týchto barákoch, sú piecky, v ka┼żdom baráku boli 2 piecky na za─Źiatku a na konci, spojené nízky „tunelom“, kde prúdil teplý vzduch. Tieto piecky mali „za úlohu“ vykúri┼ą barák zbitý z dosák. Viete si asi predstavi┼ą, ke─Ć udrelo v zime v Po─żsku – 20°C, aká musela by┼ą v baráku v noci teplota. Ešte┼że väzni spávali na 3-poschodových posteliach, kde sa na „pri─Źni“ so šírkou cca 80 cm museli potla─Źi┼ą dvaja, teda spávali „upside-down“.

 

Ten menší drevený barák vpredu na tejto fotke bol svedkom mnohých zverstiev doktora Mengeleho, ktoré s ob─żubou robil najmä na tehotných ┼żenách, ale v podstate na ka┼żdom ─żudskom tvorovi. Napríklad v mraze polieval nahého väz┼ła vodou a a┼ż do jeho skonania ho zanietene pozoroval, akým spôsobom bude „reagova┼ą“.

Ako som u┼ż vyššie spomínal, ─Źasom do Auschwizu 2 mierilo stále viac a viac väz┼łov, a preto namiesto murovaných barákov za─Źali stava┼ą drevené, ktoré boli schopní postavi┼ą omnoho rýchlejšie. Tie┼ż bolo potrebné rieši┼ą omnoho viacej „sociálnych zariadení“ pre väz┼łov, na obrázkoch ni┼żšie mô┼żete vidie┼ą ako túto „dilemu“ nacisti vyriešili. Obrázok vyššie sú „sociálne zariadenia“ postavené pri murovaných barákoch, na obrázku pod ni┼żšie „sociálne zariadenia“ postavené pri drevených barákoch.

Pre tých, ktorých pozorovacia schopnos┼ą je nech u┼ż z akéhoko─żvek dôvodu zní┼żená, podotýkam, ┼że na spodnom obrázku sú otvory zhustené o cca 100%.

 

Na konci areálu, cca 2 km od hlavnej brány boli plynové komory, boli zapustené do zeme a momentálne sa tam nachádzajú (na rozdiel od Auschwizu 1) u┼ż len ich ruiny. Nacisti sa pri odchode sna┼żili komory detonáciami zni─Źi┼ą, ─Źo sa im však podarilo len ─Źiasto─Źne, strhli stropy, miestnosti obd─║┼żnikového pôdorysu však nepochybne slú┼żili na ú─Źely hromadného vyvra┼ż─Ćovania jedného celého národa roztrúseného po celom svete. Denne boli nacisti schopní usmrti┼ą a spopolni┼ą nieko─żko tisíc tiel.


Na záver nieko─żko informácii o koncentra─Źných táboroch a holokauste ako takom. Hitler dal zriadi┼ą 6 koncentra─Źných táborov, Osvien─Źim bol najvä─Źším, svoju smr┼ą v ┼łom našlo viac ako 1.000.000 nevinných ┼żidov, rómov, slovanov, homosexuálov, svedkov Jehovových, telesne ─Źi duševne postihnutých, politických odporcov nacizmu.

Spochyb┼łovanie holokaustu je v mnohých demokratických krajinách trestným ─Źinom. V roku 2006 bol vo Viedni na 3 roky väzenia odsúdený (neviem ─Źi nepodmiene─Źne) britský historik David Irving.
Dôvodom na vyhladzovanie ┼żidov bol najmä ekonomický prospech Ríše a získanie potrebných zdrojov na ─Ćalšie vedenie vojny. Na Slovensku napríklad pred vojnou ┼Żidia vlastnili 25% bohatstva, pri─Źom z celkovej populácie tvorili 4%. Treba však podotknú┼ą, ┼że boli vä─Źšinou ve─żmi pracovití, ┼żijúci napriek svojmu bohatstvu striedmym ┼żivotom, boli oproti zvyšku populácie nadpriemerne vzdelaní, v istom zmysle teda elita populácie.
Spomedzi 12 úspešných ute─Źencov z tábora smrti v Osvien─Źim boli aj 2 Slováci: Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Wetzler podrobne opísal svoje zá┼żitky z pribli┼żne 2-ro─Źného pobytu v Osvien─Źime v knihe „─îo Dante nevidel“.
 

Tá sobota bola zamra─Źená, ako celý ten tábor. Miesto malo pochmúrnu atmosféru. Priznám sa, ┼że som vôbec necítil smútok. Niektorí ─żudia strašne plakali, najmä pri múre v Auschwizi 1, kde popravovali väz┼łov.

 

 

                                                                                                                                                                             právnik patrik

 

Reakcie k ─Źl├ínku

neuverite─żn├ę
bezo   [31.03.2010 13:25:00]

Hodnotn├í report├í┼ż. Pre m┼ła osobne, je st├íle nepredstavite─żn├ę a nepochopite─żn├ę, ┼że tak├ęto nie─Źo sa dialo p├ír desa┼ąro─Ź├ş dozadu a celkom ned├ívno aj v b├Żvalej Juhosl├ívii. A ver├şm tomu, ┼że v rozvojov├Żch krajin├ích sa to mo┼żno deje dodnes.
Ako je to v├┤bec mo┼żn├ę? Ako je mo┼żn├ę, ┼że h┼Ľstka fanatikov dok├í┼że zabi┼ą mili├│n ─żud├ş. Ako je mo┼żn├ę, ┼że sa zvy┼ín├ę dve-tri miliardy vtedaj┼í├şch ─żud├ş nedok├ízalo vzoprie┼ą. Ako je mo┼żn├ę, ┼że sa o tom spojeneck├ę vojsk├í dozvedeli a┼ż v apr├şli 1945. Ako je mo┼żn├ę, ┼że to Nemci dok├ízali taji┼ą takmer 6 rokov. Nepochopite─żn├ę, neuverite─żn├ę, poburuj├║ce...
Poslal by som tam na exkurziu v┼íetk├Żch skinheadov a neonacistov aby sa spam├Ątali. Z├írove┼ł by som tam poslal cel├║ SNS so Slotom na ─Źele preto┼że od proti r├│mskych re─Ź├ş je len na skok k ─Źinom.

je to fakt trapas...
esak   [31.03.2010 14:17:58]

... ze sa toto mohlo diat a nikto na to neprisiel / neriesil.
ak niekde zmizne 1 000 000 ludi, musi sa to niekde prejavit. je zaujimave, ze sa von nedostali insiders info. alebo sa dostali ale nikto tomu neveril?

Poznamka na koniec - pocasie ktore ste mali bolo "lepsie", ako to, ktore tam zastihlo nasich. Ti mali krasny slnecny den bez jednineho oblacika. Vestko tam kvitlo a vonalo, vtaciky spievali a to sa na toto miesto prosto nehodi.

poznamka
marcel one   [31.03.2010 14:43:36]

pekny clanok, poukazujuci na hole a otrasne fakty.. precital som dobru knihu, priamo od jedneho mazelskeho paru, ktory f Osviencimi pracoval pod Mengeleho dohladom. Odporucam..

Betty Truck _ Lek├íri hanby ( Pravda o ─żudsk├Żch mor─Źat├ích v Osvien─Źimi)

...
pravnik patrik   [31.03.2010 15:20:00]

..priznam sa esak, ze som tie fotky dal este automaticky opravi┼ą v MO picture managerovi, aj ma to mrzi.. nevyzeraju teraz az tak pochmurne..

..wetzler a vrba utiekli z auschwizu v aprili ´44 a v tom istom mesiaci podali 32 stranovu správu o zverstvach, ktore sa tam deju.. avsak deportacie pokracovali dalej, este niekolko stotisic zidov bolo odvlecenych do auschwitzu.. tato sprava - jej zverejnenie bolo pozdrzane.. dovod nie je podla toho, co som sa docital jasny, avsak na zaklade tejto spravy boli v juli toho isteho roku pozastavene deportacie (cca 200.000) zidov z madarska..
..predpokladam, ze islo o nic ine ako prachy..

tomu ver
bezo   [31.03.2010 22:48:33]

Vsetky pojebane vojny su len a len o prachoch. Ten kto ich nema ju zacne, ten kto ich ma ju vyhra...

bol som tam
beny   [02.04.2010 20:40:07]

bol to masaker a mam lutost nad tymi co tam zomreli. je dost neprijemne divat sa na ludi na fotkach rozvesanych po stenach, na ich osobne veci a tvarit sa ze mi je to jedno... myslim ze clovek ako jedinec
je ubohy prasivy bezcharakterny kokot bez vinimiek...

doplnok
beny   [02.04.2010 20:48:42]

cely tento system je uplne nahovno...cele je to o strachu... ako je mozne ze sa bojime jedneho cloveka a ostatny to akceptuju. preco
himler nedal dole hitlera pre moc, preco nedal niekto dole stalina ako je to mozne ze jednotlivec ma taku silu...sam tomu nechapem...

doplnok
beny   [02.04.2010 20:48:50]

cely tento system je uplne nahovno...cele je to o strachu... ako je mozne ze sa bojime jedneho cloveka a ostatny to akceptuju. preco
himler nedal dole hitlera pre moc, preco nedal niekto dole stalina ako je to mozne ze jednotlivec ma taku silu...sam tomu nechapem...

...
pravnik patrik   [02.04.2010 21:25:35]

..beny,

zaujimava otazka, preco ma jednotlivec taku moc.. mam dojem, ze to "fungovalo" asi nejak takto :) ..hitler mal moc v skupinke ludi, ktori ho obklopovali.. a nikto sa mu neodvazil vazne odporovat.. no a potom boli skupinky clenov tejto "zakladnej" skupinky.. a clenovia tychto podskupiniek sa neodvazili odporovat, atd... ale zostava tu tvoja otazka.. ze ako je to mozne.. a na tu vlastne odpoved neviem.. sme proste zbabelci.. preco..

..len s jednym beny nemozem suhlasit.. bolo mnoho ludi, ktori odporovali.. polozili zivoty za inych.. takze nie bez vynimiek, ale s vynimkami myslim.. nemyslis?

moc a peniaze
mimino   [03.04.2010 17:09:27]

...je to smutne co dokaze clovek-ludia. a je az neskutocne ako si dokazeme posierat a kurvit(sebe, druhym) ten kratky cas,krory si mozme uzit na tejto planete. je to kurva na zamyslenie

auschwitz
anonym1   [07.04.2010 10:31:23]

Inak je fajn zobrat si tam sprievodcu, su to vacsinou ludia co mali v tabore nejakych pribuznych, alebo su s nim nejak inak spati. Nas chlapec hned na zaciatku povedal, nech od neho nikto necaka politicku korektnost a nech necaka ze bude hovorit ze to urobili nacisti a nie nemci. Boli to nemci, nemci opakujem -nemci. Svoje dal pekne vyzrat aj spojencom ked stale spominal dokazy o tom ze je nemozne aby o tom 5 rokov nikto nevedel a napriek tomu s tym nikto nic neurobil, nebombardoval, absolutne nic. Ja osobne som tam teda mal velmi zmiesane pocity. Dovtedy som napriklad nevedel ze z vlaku islo 85 percent rovno do plynu a iba 15 najsilnejsich dostalo sancu ubytovat sa, pracovat a zachranit.

ad: ausschwitz
marcel one   [07.04.2010 12:30:11]

hmmm, zaujimave ohladne toho sprievodcu.. co sa tyka popisovanych selekcii, pri prichode vlaku, tak suhlas.. presne to iste bolo napisane aj f knihe, ktoru som hore spomenul.. :/

d├┤le┼żit├ę
Lucy   [29.05.2011 01:02:42]

Dobr├Ż de┼ł, chcela by som sa op├Żta┼ą ako sa volaj├║ polsk├Ż sprievodcovia v koncentra─Źn├Żch t├íboroch Auschwitz - Birkenau. JE TO PROS├ŹM VE─ŻMI DOLE┼ŻIT├ë... vopred ─Ćakujem za skor├║ odpove─Ć ;)))

re: dolezite
bezo   [01.06.2011 07:54:15]

pravnik Patrik, kde je ta odpoved?


Web Address Email Address Bold Text Italic Text Underlined Text
 

 

 

 

hocikto>info (c) 2008