In├Ż uhol poh─żadu

─îl├ínok uverejnen├Ż: 27.05.2009 10:16:00
Po─Źet reakci├ş: 3 / chcem sa vyjadri┼ą

 

In├Ż uhol poh─żadu
Priatelia

    Ako som sa tak potuloval po webe, našiel som jedno ve─żmi zaujímavé video zo štartu raketoplánu Atlantis. Isto ste mnohí z vás u┼ż takýto odpal videli ale tento je o to zaujímavejší v tom, ┼że kamery sú umiestnené na rôznych miestach nosných rakiet. Z dôvodu havárie raketoplánu Columbia v roku 2003, je ka┼żdý štart detailne monitorovaný mno┼żstvom kamier aby sa v─Źas odhalilo prípadne poškodenie povrchu raketoplánu od odpadávajúcej izola─Źnej peny. Na webe mô┼żete nájs┼ą všemo┼żné detaily, ale ak sa vám nechce trávi┼ą ─Źas h─żadaním tak vám v skratke priblí┼żim štart.

Ako vidíte na obrázku, na vynesenie raketoplánu na obe┼żnú dráhu sa pou┼żívajú tri pomocné rakety. Stredná najvä─Źšia je naplnená tekutým palivom (vodík s kyslíkom) a oddelí sa a┼ż v suborbitálnej výške t.j. na prahu vesmíru. Odtia─ż potom padá spä┼ą na Zem pri─Źom viac menej zhorí v atmosfére v dôsledku trenia pri páde. Nezhorené ─Źasti dopadnú do Pacifiku. Dve krajné pomocné rakety sú plnené pevným palivom a slú┼żia na zabezpe─Źenie dostato─Źného ┼ąahu pri odlepovaní sa od zeme. Dohoria pribli┼żne po dvoch minútach vo výške cca 45 km, následne sú oddelené od hlavnej rakety avšak na─Ćalej pokra─Źujú v dôsledku zotrva─Źnosti po balistickej krivke a┼ż do výšky cca 66 km. Odtia─ż padajú spä┼ą k zemi pri─Źom vo výške asi 1,8 km sa im otvoria tri kruhové padáky, ktoré zabezpe─Źia mäkké pristátie do mora. Nádr┼że sú následne vylovené, znova naplnené a pripravené na ─Ćalší štart.

V samotnom videu mô┼żete vzhliadnu┼ą celý proces pou┼żitia menších palivových nádr┼żí z rôznych uhlov poh─żadu. V prvých sekundách po štarte si všimnite kusy izola─Źnej peny, ktoré ve─żkou rýchlos┼ąou prelietavajú okolo nábe┼żnej hrany krídla samotného raketoplánu. Práve takýto kus peny po náraze do krídla spôsobil jeho poškodenie a následnú celkovú deštrukciu raketoplánu Columbia pri návrate na Zem v roku 2003. V ─Ćalšej ─Źasti uvidíte rýchly prelet cez hornú obla─Źnos┼ą atmosféry. Pod─ża presúvajúceho sa svetelného lú─Źa na spodnej strane krídla si uvedomíte ako sa raketoplán natá─Źa na po┼żadovaný smer. Pribli┼żne po 120 sekundách mô┼żete vidie┼ą oran┼żové mihotanie na krídle, ktoré je spôsobené doháraním pomocných nádr┼żí. Nasleduje ich oddelenie a nieko─żko minútová nekontrolovaná rotácia kedy sa na videu striedajú poh─żady na miznúci raketoplán, páliace Slnko a vzdialenú Zem. Slabším povahám mô┼że prís┼ą nevo─żno pri záberoch ako vystrihnutých z koloto─Źa. Po ─Źase za─Źne pomocná raketa pomaly klesa┼ą k zemi a┼ż naberie obrovskú pádovú rýchlos┼ą. Ak si video preto─Źíte tak pri poh─żade z inej kamery uvidíte otváranie pomocných a následne hlavných padákov, ktoré vyústi do pokojného hompá─żania sa v slanej vode Atlantiku.

Nenechajte sa odradi┼ą d─║┼żkou videa a vychutnajte si tieto jedine─Źné zábery…

 
Link na video:

www.nasa.gov/multimedia/nasatv/on_demand_video.html

Pozn.: video má názov "Atlantis Launch: Solid Rocket Booster Camera Views" , to len pre pípad, ak by vám prehliada─Ź otvoril iné video.

bezo (miestny loser a pova─ża─Ź)
              bezo@hocikto.info

 

Reakcie k ─Źl├ínku

Dobr├ę├ę├ę...,
jouza   [28.05.2009 17:31:37]

...stary dobry Bezko,tak ako si ho pamatam:)

pre Benyho
bezo   [17.11.2009 11:38:20]

neviem ci sa pamatas ale vcera sme sa na koncerte bavili o starte raketoplanu a spominal som ti video z kamier umiestnenych na raketoplane. Video nadalej funguje a mozes si ho pozriet na tom linku v clanku...

Houston, mame problem
bezo   [15.04.2010 08:10:13]

Beny, mal si pravdu, ze vcera bolo 40 rokov co vznikla tato fraza. Viac tu: Houston, mame problem


Web Address Email Address Bold Text Italic Text Underlined Text
 

 

 

 

hocikto>info (c) 2008